Pokud se chystáte s kamarádem či někým naprosto neznámým vstoupit do nějakého projektu, potažmo firmy, určitě vás napadne otázka: jak to nejlépe udělat?
I já jsem v minulosti rozjížděl projekty s kamarády, známými i do určité míry cizími lidmi. A kupodivu nejvíc to klapalo, když jsem šel do podnikání s někým, kdo není můj "celoživotní" kamarád, rodina či někdo, kdo nebydlí tři baráky vedle mně.
Tehdy jsem projekty a podíl v nich řešil formou smluv. Smlouva o spolupráci, smlouva o partnerství, těch forem bylo několik. Ve výsledku však většina ústila k jednomu. Smlouvy prakticky nebyly schopny zajistit povinnosti stran dělat něco. Prostě to jednoduše nefungovalo.
Proto jsem začal vstupovat do firem jako společník a když vznikl nějaký projekt, raději na to založit firmu. Podíly, povinnosti a fungování jsou vždy předem dané, často nezpochybnitelné a prostě mi to začalo fungovat.
Ano, občas člověk šlápne vedle, vstoupí do firmy, kde by nejraději být nechtěl, či se musí v dané firmě udělat trošku "průvan". Ale prostě to funguje.
Obrovskou výhodou je, že pokud vstupujete do firmy jako společníci, nenesete prakticky žádnou odpovědnost za konání firmy. Vlastníte pouze podíl společnosti a máte nárok na podíly na zisku (např. dividenda) a můžete se podílet na rozhodování formou hlasů ve valné hromadě. Pokud vlastníte například 70%, máte za každou 1 CZK jeden hlas. Při kapitálu třeba 100 000, máte 70 tisíc hlasů a tutíž většinový podíl.
Za společnost odpovídá jednatel. A právě vy jako společníci ho můžete řídit formou hlasování prostřednictvím valné hromady. A pokud máte většinový podíl, musí dělat to, co řeknete či jak rozhodnete, bez ohledu na to, co si třeba myslí druhý společník.
Samozřejmě to píši trošku s nadsázkou, vždy je dobré se na jednotlivých rozhodnutích společně domluvit a ve shodě takové rozhodnutí vydat.
* koluje mylná informace, že ano. Společník pouze ručí ze svých osobních prostředků takovou částku, která je rovna nesplacenému vkladu. Pokud tedy budete mít podíl ve firmě v hodnotě 70 tisíc, ale splatíte firmě jen 20 tisíc, zbývajících 50 tisíc po vás může být "vymáháno". Pokud máte splaceno 70 tisíc, nemáte vůči společnosti žádné jiné finanční povinnosti.
Zpět